Connection
Magazine
Inside the New Uniti

Nowe Uniti – zbliżenie

Kiedy Naim ogłasza ‘bardzo ważną premierę’, warto wygodnie usiąść i zwrócić uwagę na to, co ma do powiedzenia – kiedy okaże się, że to jest coś, czego się poniekąd spodziewaliście, ale nie wiedzieliście, jaki kształt przyjmie zrozumiecie, że to coś szczególnego.

シェア

Upływ czasu zdawał sie wskazywać na serię Uniti jako na tę, która wymaga odświeżenia - szczególnie po zmianach w zasilaczach i wzmacniaczach mocy. A jednak nowe Uniti są czymś innym. Otrzymujemy wraz z nimi coś znacznie więcej niż tylko nowsze wersje: kompletnie zmienioną linię systemów streamingowych, która będzie czymś nowym nie tylko w drugiej połowie lat 20., ale znacznie dłużej.

Od zaprezentowania oryginalnego NaimUniti minęło siedem lat. Urządzenie to wykreowało zupełnie nowy segment rynku, łącząc w jednej obudowie nie tylko odtwarzacz CD i wzmacniacz, ale również odtwarzacz streamingowy plików. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że ten pomysł był w następnych latach wielokrotnie powielany i jak tylko rynek związany  plikami audio eksplodował, kolejne firmy zaczęły szukać możliwości przekucia go na sukces finansowy.

W rezultacie powstało wiele produktów oferujących jeden lub drugi zestaw funkcji, ale nigdy wszystkie razem. Wymusiło to na klientach wybór urządzenia, które obsługiwałoby konkretną platformę streamingową. Presję na producentach wymusiło także przejście na pliki wysokiej rozdzielczości – oryginalny NaimUniti obsługiwał pliki do 24 bitów i 48 kHz, a teraz niemal wszystkie oferują obsługę 24/384 i DSD128.

Właśnie dlatego Naim zdecydował się zostawić ten wyścig i całkowicie przeprojektować serię Uniti, bazując na nowej, własnej platformie, która oferuje wszystko, czego obecny rynek wymaga – i więcej – takiej, która łatwo się zaadaptuje do zmian, nowych trendów i serwisów, które w przyszłości powstaną. Programiści i inżynierowie Naima pracowali nad tym projektem przez ostatnich kilka lat opracowując nowe urządzenia i ich oprogramowanie nowej generacji, a firma poczyniła w tym czasie znaczące inwestycje.

Uniti

'Naim znany jest z doskonałej stylistyki solidnej budowy… Uniti  proponuje zupełnie nową stylistykę, łączącą go zarówno ze wzmacniaczem Statement, jak i systemami Mu-so.'

Patrząc na nowe urządzenia wiadomo, że to bez wątpienia Naim. Wszystkie nowe modele budowane są w Salisbury w nowym oddziale fabryki, wybudowanym specjalnie do tego celu. Nowe produkty Uniti to zupełnie zmieniona estetyka, łącząca je zarówno ze wzmacniaczem Statement, jak i systemami Mu-so.

Cechą wyróżniającą wszystkich tych produktów jest akrylowa baza z logo Naima. Trzy odtwarzacze  – Uniti Atom, Uniti Star and Uniti Nova – wyposażone są również w kolorowy 5” wyświetlacz o znakomitym kontraście i widoczne na górnej ściance koła sterujące, które wcześniej widzieliśmy w Statement i Mu-so.

Wśród nowych funkcji znajdziemy wbudowany do Uniti Star transport CD, za pomocą którego zgramy dyski CD i zapiszemy je na wewnętrznej pamięci. Co więcej, możemy później sygnał streamować do innych urządzeń serii Uniti połączonych w lokalnej sieci. Potrafią to zresztą wszystkie nowe modele – np. z Uniti Core możemy odtwarzać muzykę np. z wpiętego do nich pendrajwa, przesyłając sygnał do sześciu odtwarzaczy jednocześnie (do 12 „klientów”) aż do 32 bitów i 384 kHz. Nowe Uniti odtworzą również muzykę z plików DSD64 i DSD128 – wszystkie mają bardzo pojemny bufor wejściowy pozwalający na płynne odtwarzanie bez żadnych przerw.

Umożliwia to całkowicie nowa platforma, zaprojektowana od podstaw i rozwijana przez ostatnie trzy lata przez inżynierów i programistów Naima za zamkniętymi drzwiami w Salisbury, niemająca nic wspólnego z platformą stosowana w poprzednich generacjach Uniti.

Ma ona ogromną moc obliczeniową i wymagała napisania olbrzymiej liczby linii kodu, który musiał być potem przetestowany. Jak powiedział szef działu badań Trevor Wilson, to „platforma przyszłości”.

Zespół programistów powiększył się w tym czasie z siedmiu do dwudziestu pięciu osób, czemu towarzyszyły olbrzymie inwestycje. Ale tylko dzięki takiemu zaangażowaniu powstała nowa platforma, której Naim chciał i której potrzebował – teraz i w przyszłości. A moc obliczeniowa o której mówimy? – Steve Sells, Audio Electronics Design Director, barwnie porównuje to w ten sposób: jeśliby każdej osobie mieszkającej w Chinach, tj. 1,3 miliarda ludziom, dać kalkulator i każdy kalkulator miałby wyświetlacz z 36 cyframi pokazującymi, jak pracuje procesor w Uniti, to i tak nie byłyby w stanie tego zrobić, byłoby ich za mało!

Tak olbrzymia moc obliczeniowa, oparta na tych samych układach DSP SHARC, które znamy z NDS i NAC-N 272, umożliwiła obsługę przez Uniti szeroką gamę serwisów, w tym Google Cast for Audio, Apple Airplay, TIDAL, Spotify Connect, Bluetooth (aptX HD), Internet Radio, a także streaming wysokiej rozdzielczości UPnP.

A jeśli myślisz, że Google Cast jest tylko dla tych maleńkich odtwarzaczy, które zmieścisz w kieszeni, Trevor Wilson i Steve Sells proponują ci coś innego: Google Cast for Audio otwiera nas na zupełnie nowy świat serwisów muzycznych, w tym streaming wysokiej rozdzielczości Qobuz i inne, które zostaną w przyszłości dodane.

Po raz pierwszy do wejść ethernetowego, USB i S/PDIF dołącza wejście HDMI z Audio Return Channel, dzięki czemu w łatwy sposób można  do Uniti podłączyć odbiornik TV – w Uniti Star i Uniti Nova to wyposażenie standardowe, a w Uniti Atom dodatkowo płatna opcja.

System kontrolowany jest przez dwukierunkowy pilot zdalnego sterowania, można więc operować nim nawet z drugiego pokoju: łączy się on z urządzeniami przez specjalny sensor zbliżeniowy, dlatego można go używać w tym samym czasie z innymi urządzeniami Unity.

Aplikacja Naima została przeprojektowana pod kątem nowych systemów, przez co jest teraz wspólnym systemem sterowania dla wszystkich urządzeń sieciowych Naima od Mu-so w górę. Do obsługi serwera/transportu Uniti Core nie są więc potrzebne oddzielne aplikacje nStream i nServe – Core może pracować jako high-endowy transport CD, podłączony np. do przetwornika cyfrowo-analogowego Naima.

Systemy Uniti same pobierają uaktualnienia, korzystając z poszerzonych możliwości sieciowych. Anteny Wi-Fi i Bluetooth zostały ukryte wewnątrz urządzeń, aby utrzymać czystą linię stylistyczną. Jeśli korzystacie z połączenia kablowego, antena Wi-Fi może zostać wyłączona.

Nowe systemy Uniti są oczywiście zbudowane w klasycznym dla Naima stylu, ze znanym z innych produktów Naima przywiązaniu do szczegółów. To produkty całkowicie skoncentrowane na jakości budowy, dźwięku, stylistyki i obsługi. Ale to prawdopodobnie temat na kolejny artykuł…

Related articles

30 January 2018

80フィートのヨットで臨場感あふれるオーディオを作り上げるには、何が求められたのでしょうか。

Naim for Princess Yachts
05 December 2017

最先端の技術を結集したサウンドをPrincess Yachtの新しいラグジュアリーヨットS78で実現。

Mu-so Qb Red Burst
03 November 2017

Mu-so Qbで音楽を聴くのがお好きですか?  この多才なワイヤレスミュージックシステムを最大限に楽しむための、Naimのスタッフやエンジニアからのヒントをご紹介します。

Naim Audio October Playlist
06 October 2017

Every month at Naim, we delve deeper into music in every way imaginable, be it new, old,...

02 August 2017

Incredible Mileage and Victory for the Bentley Boys